Strona główna

Uprzejmie informujemy, że Komisja Europejska  ogłosiła terminy składania koncepcji projektów i wniosków w programie LIFE. 

Program LIFE to jedyny program Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska, w tym przyrody. Budżet na lata 2014-2020 jest wyższy niż kiedykolwiek – wynosi 3,46 mld euro dla wszystkich krajów UE.

Beneficjentem programu LIFE może być każdy podmiot (jednostki, podmioty i instytucje publiczne lub prywatne) zarejestrowany na terenie państwa należącego do UE.  Projekty mogą być zatem realizowane zarówno przez jednostki samorządowe różnych szczebli, państwowe jednostki budżetowe, jednostki badawcze i naukowe, firmy oraz organizacje pozarządowe. Możliwe jest również uzyskanie dofinansowania projektów realizowanych wspólnie przez kilka podmiotów, a także projektów międzynarodowych (realizowanych przez podmioty z różnych krajów UE).

Z programu nie  mogą być finansowane typowe inwestycje, jak również badania naukowe.

W okresie 2018-2020 możliwe do uzyskania dofinansowanie ze środków unijnych wynosi do 55 % kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Jedynie dla obszaru Przyroda i różnorodność biologiczna - do 60 % kosztów   kwalifikowanych   przedsięwzięcia (75 % w   przypadku  projektów dotyczących   ochrony siedlisk i   gatunków priorytetowych). Jeżeli   projekt będzie realizowany na terenie Polski,  można ubiegać się
o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – nawet do 40 % kosztów kwalifikowanych. W sumie możliwy poziom  dofinansowania  wynosi do 95 % dofinansowania dla najlepszych projektów.

Jednocześnie informujemy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Współfinansowanie programu LIFE”. Warunkiem zawarcia umowy dofinansowania przedsięwzięcia LIFE ze środków NFOŚiGW w formie dotacji jest zakwalifikowanie wniosku do dofinansowania przez Komisję Europejską. 

Do pobrania: notatka dotycząca naboru.

W przypadku zainteresowania aplikowaniem w ramach programu Life,  proszę o kontakt z panią Joanną Drozd: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.